Niet afwachten, maar doen: Jeroens weg naar betaald werk

Niet afwachten, maar zelf in actie komen: dat is typisch Jeroen (27). Al vanaf zijn twaalfde droomde hij van een baan in de horeca. Via een Op weg naar werk-traject deed hij ervaring op bij een eetcafé. Uiteindelijk maakte hij de overstap naar beschut werk bij pannenkoekenrestaurant De Duivelsberg. Daar werkt hij inmiddels al drie jaar met veel plezier. Over zijn aanpak zegt Jeroen: “Wil je dat er iets goeds gebeurt? Dan moet je het zelf doen!”

Vroege passie voor koken
De liefde voor koken begon al op jonge leeftijd. Op school kreeg Jeroen de kans om kooklessen te volgen. Hij vroeg zelfs om extra lessen om zijn vaardigheden verder te ontwikkelen. Hij leerde daar niet alleen koken, maar ook de basis van veilig werken in de keuken. Na school startte Jeroen via een Op weg naar werk-traject bij eetcafé BliXem, waar hij zeven jaar werkte. De eerste jaren waren leerzaam, maar de laatste drie jaren voelde hij zich minder op zijn plek. “Ik merkte dat ik toe was aan een nieuwe stap.”

Duivelsberg beklimmen
Jeroen plaatste daarom, met hulp van zijn moeder, zijn cv op Werk.nl. Kort daarna werd hij uitgenodigd voor een sollicitatiegesprek bij pannenkoekenrestaurant De Duivelsberg. “Het gesprek, met mijn ouders erbij, ging goed. Via Op weg naar werk ging ik een dag per week aan de slag bij de Duivelsberg en bleef ik drie dagen werken bij BliXem. Zo kon ik laten zien wat ik in huis heb.”

Groei naar betaald werk
Jeroen groeide in zijn werk en kreeg steeds meer taken. Zijn werkzaamheden verplaatsten zich stap voor stap steeds meer van BliXem naar De Duivelsberg. Na twee jaar kon hij volledig overstappen naar een beschutte werkplek bij De Duivelsberg. Hier kon hij, met extra begeleiding, betaald aan de slag. Jeroen begon in de spoelkeuken en breidde zijn taken langzaam uit, zoals het voorbereiden van ingrediënten en eenvoudige keukentaken. “In het begin moesten we aan elkaar wennen,” vertelt Jeroens werkgever Anna van den Bent. “Maar Jeroen is altijd gemotiveerd, komt op tijd en wil leren. Door goed te blijven communiceren weten we nu wat voor ons allebei werkt. De keuken kan druk zijn, met veel lawaai. Maar met duidelijke afspraken en een overzichtelijke takenlijst voelt Jeroen zich helemaal op zijn plek.”

Ondersteuning
Jeroen werkt op een beschutte werkplek. Daarom krijgt hij begeleiding van trajectcoach Bertjan van WerkBedrijf. Die komt elke twee weken langs om te bespreken hoe het gaat en ondersteunt zowel Jeroen als de werkgever. “Ik kan bij hem terecht voor alles wat speelt, zonder steeds naar kantoor te hoeven. Dat werkt veel beter voor iedereen.”

Zelfstandig en trots
Voor Jeroen is betaald werk belangrijk. “Het doet me goed om bij een ‘gewoon’ bedrijf te werken. Ik wil mijn eigen geld verdienen en laten zien dat ik onafhankelijk kan zijn. Ook aan de gemeente. In mijn familie werkt iedereen hard dus dat wil ik ook.” Jeroen waardeert het dat zijn collega’s bij De Duivelsberg weten hoe ze met hem om moeten gaan. “Als ik ergens mee zit, kan ik iemand even apart nemen en erover praten. Dat voelt fijn. Ik voel me nu helemaal thuis bij de Duivelsberg.”

Niet afwachten, maar doen: Jeroens weg naar betaald werk
Dirk  Haarman

Meer weten over beschut werk? Neem contact op met

Dirk Haarman