Maja’s droom wordt werkelijkheid bij gemeente Nijmegen


Voor Maja (36) was werken bij de gemeente Nijmegen altijd een droom. Door de zorg voor haar dochters en gebrek aan recente werkervaring leek dat onhaalbaar. Via WerkBedrijf kreeg ze de kans om te beginnen op een werkervaringsplek bij de gemeente. Dat groeide uit tot betaald werk én een beëdiging als ambtenaar. Maja: “Ik ben heel dankbaar dat ik deze kans heb gekregen. Het voelt geweldig om mijn eigen geld te verdienen en niet langer afhankelijk te zijn van een uitkering.”

Kansen na lastige start
Maja haalde haar mbo 3-opleiding boekhoudkundig medewerker en begon aan mbo 4. Maar toen ze zwanger werd moest ze stoppen. Jarenlang stond haar gezin op de eerste plaats. Daarna kwam ze moeilijk aan het werk. “Overal vroegen ze om recente ervaring. Die had ik niet. Het voelde alsof ik niet verder kwam, terwijl ik wél had geleerd.” Via haar consulent bij WerkBedrijf hoorde ze over een werkervaringsplek bij de gemeente Nijmegen. Op zo’n plek kun je met behoud van uitkering werkervaring opdoen, nieuwe vaardigheden leren en werkritme opbouwen. Voor Maja voelde het als een kans om haar loopbaan weer op te pakken.

Warm welkom Bij de gemeente begon Maja 18 uur per week met archiefwerk. Al snel kreeg ze extra taken. Ze werd voorbereid op werk in de salarisadministratie, het gebied waarin ze zich wilde ontwikkelen. “Ik merkte al snel dat ik meer aankon. Gelukkig zag mijn leidinggevende dat ook. Het hielp heel erg dat mijn collega’s de tijd namen om me dingen uit te leggen. Stapje voor stapje werd ik meer meegenomen in de werkzaamheden op de salarisadministratie. Bij de start kreeg ik een buddy die zelf ook zo begonnen was. Dat maakte het veel makkelijker.” Imro Rack, manager P&O Services bij gemeente Nijmegen, herinnert zich Maja’s start goed: “Bij het kennismakingsgesprek viel ze al op door haar motivatie en haar affiniteit met cijfers. Toen ze bij ons begon was ze al een tijd uit het arbeidsproces, dus we startten bewust klein. Dat ging eigenlijk verrassend soepel. Maja deed haar werk goed, hield zich aan afspraken en paste goed in het team.”

Win-win
De gemeente biedt werkervaringsplekken aan vanuit sociale verantwoordelijkheid, maar ook omdat het waardevolle collega’s oplevert. “Het mes snijdt echt aan twee kanten,” zegt Imro. “Mensen doen waardevolle ervaring op die helpt bij een volgende stap in de loopbaan. Sommigen stromen door naar een betaalde baan bij ons, anderen vinden dankzij die ervaring makkelijker ergens anders werk. Zo investeren we in mensen én in betrokken nieuwe medewerkers.”

Van werkervaring naar betaalde baan
Maja’s teamleider zag hoe snel ze leerde. In overleg met WerkBedrijf werd de werkervaringsplek verlengd, nu volledig gericht op salarisadministratie. “Dat is anders dan financiële administratie, waarvoor ik geleerd had,” vertelt Maja. “Maar ik vind het leuk om te leren. Ik doe nu cursussen, daar krijg ik veel energie van.” Het ging zó goed dat haar werkervaringsplek een paar maanden geleden is omgezet in een betaalde baan. Inmiddels werkt Maja 24 uur per week en is ze beëdigd als ambtenaar. “Dat moment zal ik nooit vergeten. Ik voelde me zó trots.”

Zelfstandig en zeker op haar droomplek
De grootste verandering voor Maja is haar zelfstandigheid. “Ik ben blij dat de uitkering er was als vangnet, maar ik wilde er niet van afhankelijk blijven. Het voelt goed om mijn eigen geld te verdienen. Ik doe weer mee.” Imro: “Als ik het nu vergelijk met het begin, zie ik een enorme groei in zelfvertrouwen. Maja doet haar werk goed en leert snel bij. Eerst keek ze de kat uit de boom, nu is ze veel vrijer. Wanneer je iemand de kans geeft om te groeien, zie je dat zelfvertrouwen terugkomen. Dat werkt door in het hele team.” Maja kijkt tevreden terug op haar traject. “Ik had nooit gedacht dat werken bij de gemeente voor mij bereikbaar was. Maar het is gelukt. Ik heb helemaal mijn plek gevonden en voel me gewaardeerd. Het geeft veel voldoening om onderdeel te zijn van het team en echt een bijdrage te leveren. Werken hier heeft mijn leven veranderd, daar ben ik erg dankbaar voor.”

Maja’s droom wordt werkelijkheid bij gemeente Nijmegen
Hannie  de Jong

Wil je meer weten? Neem dan contact op met 

Hannie de Jong